X
    Categories: مقالات

فروشگاه داری

فروشگاه داری

اصول فروشگاه داری و مغازه داری امروزی

یکی از شغل هایی که امروزه بسیار زیاد دیده می شود، مغازه داری یا همان فروشگاه داری است.

ما در سطح شهرو روستا، مغازه های مختلفی می بینیم، برخی مواد غذایی می فروشند یا همان سوپرمارکت ها یا لباس فروشی ها، شیرینی فروشی ها، تعمیرگاه ها و …

به هرحال این دسته از افراد هم مانند همه صاحبان کسب و کارها دغدغه مشتری و کسب درآمد را دارند.

در این مطلب چند نکته درخصوص اصول مغازه داری مطرح می کنیم.

نظافت مهم است

از مهمترین اصول مغازه داری نظافت است. یک مغازه دار علاوه بر ویترینش باید همه قفسه ها و گوشه و کنارهای مغازه اش تمیز و عاری از گردوغبار باشد. برای اینکار کافی است یک ساعت در هفته را به این کار اختصاص دهید و بصورت کامل همه جا را تمیز مرتبط نمایید.

لبخند بزنید

مغازه دار و فروشنده ای که نتواند در حضور مشتری با لبخند از او استقبال کند، بدرد فروشندگی نمی خورد. یک مغازه دار حرفه ای با لیخند از مشتری ها استقبال کرده و با لبخند آنها را بدرقه می کند. کاسب و مغازه دار باید به حسن خلق و اخلاق نیکو شهره باشد.

جوری جنس مهم است.

فرض کنید به مغازه ای بروید و چند قلم از اجناسی که شما میخواهید و مصرف روزمره هست را نداشته باشد، این فروشگاه اگر بر همین روند ادامه بدهد، بزودی کلیه مشتری ها را از دست می دهد.

کامل بودن اجناس پرمصرف در فروشگاه ها و مغازه ها بسیار مهم است.

توقف بیجا مانع کسب است

خیلی از مغازه ها و فروشگاه ها معمولاً مکانی هستند که دوستان بدور یکدیگر جمع می شوند و ساعت ها به گفتگو باهم می پردازند. بعبارتی مغازه تبدیل به پاتوق می شود.

هیچگاه اجازه ندهید فروشگاه شما اینگونه شود، از دوستانتان محترمانه بخواهید در مکان دیگری تجمع کنند و باهم به گفتگو بپردازند.

نقاط داغ فروشگاه داری را بشناسید

برخی از نقاط مغازه به اصطلاح نقاط داغ هستند، مکانهایی که بیشتری پاخور را در فروشگاه دارد. از این مکان ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنید، اجناس خوبتان و اجناسی که فروش بیشتر و سود بیشتری دارند را در این مکان بگذارید. در این اماکن از تبلیغات در نقطه فروش استفاده کنید. تبلیغ کالایی که آنجاست را همانجا نصب کنید، مردم رغبت بیشتری به خرید نشان می دهند.

حس دردناک خرید را کاهش دهید

همیشه و برای هر فردی اولین کالایی که در فروشگاهی می خرد، دردناک است. بصورت کاملاً غریزی ما برای انداختن اولین کالا در سبد مقداری تعلل می کنیم. همیشه در شروع با حساسیت بیشتری اجناس را برانداز می کنیم و قیمت ها را می بینیم، اما مادامی که اولین محصول داخل سبد انداخته شود، اجناس بعدی را آسان تر در سبد خرید می گذاریم.

برای اینکه این حس تخفیف یابد و فرد مشتری سریع تر اولین کالا را بردارد، پیشنهاد می شود در ورودی فروشگاه، اجناس پرمصرف، با قیمت پایین را به همراه یک تخفیف بالا قرار دهید تا مشتری نسبت به برداشتن آنها اقدام کند و حس دردناک خرید اول از بین برود. بعنوان مثال برخی فروشگاه ها دستمال کاغذی با تخفیف بالا در ورودی قرار می دهند.

منبع: ایران آکادمی

admin: